Er bestaan van die composities die in één adem worden genoemd met één bepaald vertolker: celloconcert van Elgar en Jacqueline du Pré bijvoorbeeld. Of de vioolconcerten van Dmitri Sjostakovitsj en David Oistrakh.
Zijn beide concerten heeft Sjostakovitsj aan de violist opgedragen (de tweede kreeg hij cadeau voor zijn zestigste verjaardag) en het was Oistrakh die hun wereldpremière verzorgde.
Het eerste concerto, geschreven in 1947 maar pas twee jaar na de dood van Stalin voor het eerst uitgevoerd, is een zeer persoonlijk werk en draagt het ‘stempel’ van de componist. In het eerste deel gebruikte hij zijn eigen initialen DSCH, iets wat hij overigens vaker deed, bijvoorbeeld in het zevende strijkkwartet of de tiende symfonie.

Rostropovich, Oistrakh, Britten en Shostakovitch
Zowel de violist als de componist, die innig bevriend was met Benjamin Britten, waren graag geziene gasten in Engeland, waar ook de muziek van Sjostakovitsj zeer geliefd was. Het is dus niet zo vreemd dat de live opnamen van beide concerten uit respectievelijk 1962 en 1968 en opgedragen aan Oistrakh op de label BBC Legends zijn verschenen.
:format(jpeg):mode_rgb():quality(90)/discogs-images/R-8526342-1463394616-5491.jpeg.jpg)
Ik vind het eerste vioolconcert van Shostakovitsj diens beste werk, nou ja, vooruit, samen met Lady Macbeth van Mtsensk, en deze versie door Oistrakh kan ik dromen. De matige geluidskwaliteit komt de ambiance van het werk in mijn beleving juist ten goede.
LikeGeliked door 1 persoon
Dank. Ja, dat geldt voor mij ook
LikeLike